Skip Navigation

Lakeland hawks

Lakeland High School

.

Lakeland hawks

Lakeland High School

Lakeland hawks

Lakeland High School

Game Summaries & Headlines.

Game Summary

2 weeks ago

Lakeland Swim brings home 69 medals!

Game Date
Nov 2, 2018

State Qualifiers:

Individuals:

Cameron Paquette - 100 Free AND 200 Free
Ben McNeil - 100 Breast
Sydney Suko - 200 IM AND 100 Fly
Hannah Dansereau - 100 Back AND 200 IM
Quinn McGovern - 100 Breast

Relays:
Boy's 200 Free: Cameron Paquette, Quinn McGovern, Ben McNeil, Christopher Hartman
Boy's 200 Medley: Quinn McGovern, Ben McNeil, Alex Edelblute, Christopher Hartman
Boy's 400 Free: Cameron Paquette, Alex Edelblute, Carson Heim, Jared Roth
Girl's 200 Free: Melody Loutzenhiser, Wen Suko, Riley Johnston, Chloe Morlan
Girl's 200 Medley: Hannah Dansereau, Abby Gagnier, Sydney Suko, Cammy White
Girl's 400 Free: Cammy White, Sydney Suko, Hannah Dansereau, Wen Suko

 

Medalists at Districts

 

Boys 200 Yard Free Relay

1st Place – Christopher Hartman, Quinn McGovern, Ben McNeil, Cameron Paquette

Girls 200 Yard Free Relay

2nd place – Wen Suko, Melody Loutzenhiser, Chloe Morlan, Rylie Johnston

Girls 200 Medley Relay 

2nd Place - Hannah Dansereau, Abigail Gagnier, Sydney Suko, Cammy White

Boys 200 Medley Relay 

3rd Place – Christopher Hartman, Quinn McGovern, Ben McNeil, Alex Edelblute

Girls 400 Freestyle Relay

3rd Place – Cammy White, Hannah Dansereau, Sydney Suko, Wen Suko

Boys 400 Freestyle Relay

3rd Place Cameron Paquette, Alex Edelblute, Carson Heim, Jared Roth

Girls 200 Freestyle

Abigail Gagnier 6th place

Kathern Kirk 7th Place

Melanie Walther 8th Place

Boys 200 Freestyle

Cameron Paquette 4th place

Alex Edelblute 6th place

Girls 200 IM

Hannah Dansereau – 3rd Place

Sydney Suko – 5th Place

Rylie Johnston – 8th place

Boys 200 IM

Jared Roth – 5th place

Soren Sabatke – 6th Place

Girls 50 Freestyle

Cammy White – 4th Place

Chloe Morlan – 6th place

Melody Loutsenhiser – 7th place

Rylie Johnston – 8th place

Boys 50 Freestyle

Christopher Hartman – 1st place

Quinn McGovern – 6th place

Blaise Wright – 7th place

Girls 100 Butterfly

Sydney Suko – 3rd place

Chloe Morlan – 8th place

Boys 100 Butterfly

Ben McNeil – 4th place

Girls 100 Freestyle

Cammy White – 4th place

Wen Suko – 5th place

Makayla Carter – 7th place

Boys 100 Freestyle

Christopher Hartman – 1st place

Cameron Paquette – 3rd Place

Alex Edelblute – 4th place

Girls 500 Freestyle

Rebecca Gould – 6th place

Kayleen Thom – 7th place

Elle Brown – 8th place

Boys 500 Freestyle

Tyler Loutzenhiser – 7th place

Grant Roth – 8th place

Girls 100 yard back

Hannah Dansereau – 3rd Place

Melody Loutzenhiser – 5th place

Rebecca Gould – 8th place

Boys 100 Backstroke

Blaise Wright – 6th place

Carson Heim – 8th place

Girls 100 Breaststroke

Abigail Gagnier – 5th place

Wen Suko – 7th place

Boys 100 Breaststroke

Ben McNeil – 2nd Place

Quinn McGovern – 3rd place

Soren Sabatke – 5th place

Garrick Brown – 8th place

Lakeland Athletes took home a total of 69 medals.

 

School records at Districts:

Boys 200 Yard Medley Relay – Chris Hartman, Quinn McGovern, Ben McNeil, and Alex Edelblute 1:52.75 (prior record 1:55.98)

Boys 50 Free – Christopher Hartman 23.99 (previous record Hartman 24.51)

Boys 100 Freestyle – Christopher Hartman 51.93 (previous record Hartman 54.79)

Boys 200 Free Relay – Christopher Hartman, Quinn McGovern, Ben McNeil, Cameron Paquette 1:40.92 (previous 1:41.92)

Boys 100 Breast – Ben McNeil 1:06.95, (Previous record Quinn McGovern 1:08.34 2018) * Quinn McGovern also re-broke his school record at 1:07.37 at the meet

Girls 100 Backstroke – Hannah Dansereau 1:06.82 (previous record Dansereau 1:11.04)

200 IM - Hannah Dansereau 2:33.71 (previous record Newman 2:34.38)  


Skip Spirit Shop Ad
https://lakelandhawks.bigteams.com
Advertisement Advertisement